Iva Marušić 01.11.2024.

Sleepmaxing je novi trend na TikToku. Kvalitetan san iznimno je važan za zdravlje, no trebamo li o njemu toliko razmišljati?

Kvalitetan san jedna je od najvažnijih komponenti zdravlja. Svatko od nas zna da dobar san uvelike utječe na naše raspoloženje i produktivnost. Jednako tako, wellness je postao opsesija suvremenog doba, od toga da su sve popularniji odlasci na mnogobrojne tretmane, selfcare, kao i trenutačna opsesija organskom i kvalitetnom hranom (sjetimo se dućana Erewhon o kojem smo nedavno pisali). Najnoviji trend koji potiče zdravlje i brigu o samome sebi je Sleepmaxing koji je usmjeren na maksimiziranje kvalitete i dobrobiti sna. No, što je to točno iznjedrio ovaj brzorastući trend s TikToka?

Kao i svaki drugi trend koji zaživi na TikToku, u ovom su slučaju brojni kreatori počeli dijeliti savjete o tome kako kvalitetno spavati, koji će vam trikovi poboljšati san, ali i koje gadgete možete nabaviti kako biste što bolje pratili svoj san i sve ono što se događa u vašem tijelu dok spavate. Naizgled čini se, radi se o pozitivnom trendu koji potiče bolje zdravlje, a jednako tako i mlade generacije uči o tome koliko je kvaliteta sna važna za zdravlje.

Spominju se nizom stvari koje su nam jasne kad se radi o kvalitetnom snu – uspostavljanje večernje rutine, opuštanje i odlaganje mobitela i ne gledanje u ekrane barem dva sata prije odlaska na spavanje. Time se potiče relaksacija tijela, kao i distanciranje od svih stvari koje mogu naštetiti vašem snu. Kreatori kao savjete za poboljšavanje sna navode i izbjegavanje konzumacije kofeina minimalno šest sati prije spavanja, kao i izbjegavanje treninga visokog intenziteta, ali i to da je najbolje spavati u sobi koja je mračna i hladna.

No, ono što je za kvalitetan san također važno je količina sna. Tako primjerice odrasli trebaju minimalno sedam sati sna, a posebno se ističu sati do ponoći, za koje se smatra da označuju najkvalitetniji san. Dakle u praksi, ako idete spavati u deset navečer, onaj najkvalitetniji san odvijat će se do ponoći. No, trebamo li doista toliko brinuti o svome snu ili se samo opustiti i utonuti u san onda kad naše tijelo to traži?

Dakle, čini se da se radi o iznimno pozitivnom trendu društvenih mreža, no kao i brojni drugi, on za sobom vodi i pretjeranost koja može dovesti do negativnih učinaka. Primjerice, Sleepmaxing je otišao toliko daleko da pojedini kreatori populariziraju štetne savjete, poput nošenja ekspandera nosnica, lijepljenje usana i pretjerano uzimanje određenih suplemenata.

Prvi od negativnih učinaka koje stručnjaci navode je opsesivno praćenje napretka sna. Pretjerano praćenje sna na gadgetima može dovesti do toga da postanemo anksiozni ako nam uređaji pokažu da nismo kvalitetno spavali ili ako upućuju na nedostatak sati sna. Jednako kao što svaki elektronički uređaj ima brojne prednosti jer nam olakšava svakodnevnu komunikaciju i rad, jednako tako i uređaji za praćenje sna možda naizgled pomažu u tome da pratimo svoj san, no jednako tako dovode do toga da to postane opsesija.

U konačnici, jasno je da je trend Sleepmaxing pozitivan, jer uči mlađe generacije koje se najviše informiraju na društvenim mrežama, o tome da je san iznimno bitan za zdravlje. No, kao i za sve druge stvari, valja biti oprezan čemu i kome se vjeruje, pa tako u konačnici ne vjerovati svemu što vidimo i pročitamo. Stoga, o kvalitetnom snu najbolje je ne razmišljati previše, već svaku se večer pokušati maksimalno opustiti i jednostavno utonuti u san. I da, barem sedam sati prije nego li ste namjestili budilicu!

* Ako vas zanimaju teme slične ovoj predbilježite se na MagMe newsletter! Svoju email adresu možete upisati u predviđeno mjesto niže na stranici.

Fotografije: Instagram (@hannaschonberg)