Ove subote radili smo nešto sasvim drugačije! Evo kako je bilo na radionici dizajna interijera Ivane Niskote
Zbilja se ne sjećam kada sam posljednji put u rukama imala škare, ljepilo, olovku i više od dva sata nešto rezuckala, skicirala i kolažirala. Upravo to dogodilo se ove subote na jednoj vrlo simpatičnoj i korisnoj radionici, onoj posvećenoj osnovama dizajna interijera pod vodstvom arhitektice i dizajnerice interijera Ivane Niskote. Osim što projektira stanove i javne prostore, Niskota uređuje i interijere, a svemu tome upravo je pridodala i ovaj novi koncept u formatu ugodnog druženja i edukacije koji nisam mogla propustiti.
Za početak, na ovu radionicu je dobrodošao svatko, posebice onaj tko ima senzibilitet prema uređenju interijera. Osim toga, radionica je idealna i ako ste recimo u fazi uređenja vašeg doma ili pak samo neke prostorije u njemu, a niste sigurni u kojem smjeru ići ili otkuda uopće krenuti. Radionici se možete pridružiti i ako si jednostavno želite pokloniti malo posebnije i ugodno subotnje jutro i kući potom otići pod dojmom, ali s nekim novim znanjima i poznanstvima. Ne zvuči loše, zar ne?
Moram priznati da sam to jutro prilično uzbuđeno stigla na adresu. Prvo što me se dojmilo, osim Ivane koju poznajem otprije i s kojom sam već imala prilike surađivati, svakako je i prostor u kojem se radionice održavaju. U pitanju je starogradski zagrebački stan u centru pretvoren u ured koji je, dakako, ona uređivala. Unatoč tome, djelovalo mi je kao da sam došla kod nekoga u kućnu posjetu, a time je cijela atmosfera radionice bila od samog starta i opuštenija. Nakon upoznavanja s još pet vrlo simpatičnih polaznica, Ivana je predstavila sebe i svoj rad, pa onda i sve ono što ćemo u naredna dva sata raditi. Na stolu je svaku od nas čekao projekt u formi mape, hrpa pribora, a moram spomenuti i kolačiće i kavu koji nisu zanemarivi faktor u cijeloj ovoj priči. Barem ne za mene.
“Imate sve dijelove samo ih morate složiti na svoj pravi način”, poručila je Ivana na samom početku ove uzbudljive avanture, dok smo mi svi znatiželjno počeli pregledavati materijale i listati živopisne A3 papire uz pomoć kojih ćemo projektirati svoj imaginarni stan. Na prvom listu dočekao nas je tako tlocrt jednog stana i njegove prostorije koje je trebalo prema vlastitoj ideji i željama urediti. Fokusirali smo se na kuhinju, blagovaonicu, dnevni boravak i spavaću sobu. Sve je krenulo od dijela teorije u sklopu kojeg nam je Ivana objasnila neka osnovna pravila kako ne bismo upali u klasične zamke i na što bismo trebali u tom procesu generalno obratiti pozornost.
Onda se svatko za sebe bacio na definiranje inspiracije u domeni stila i estetike, pozicioniranje i odabiranje pojedinih komada namještaja s obzirom na samu prostoriju i osmišljanje najboljeg mogućeg postava kuhinje. Kroz dva sata smo uz Ivanino vodstvo tako izrezuckali i složili svatko svoju mood mapu uređenja i tlocrtno rješenje, ali i idejno rješenje koje smo naposljetku slagali kao puzzle. Ivana nas je pratila kroz svaki korak i ukazivala na potencijalne probleme, ali i pohvalila dobra rješenja. Pričali smo i doznali o nje paralelno razna projektantska iskustva s terena na relaciji arhitekt investitor, ali i o pojedinim komadima namještaja koje smo možda negdje vidjeli, ali nismo znali tko ih potpisuje, odnosno koji brend se iza njih krije i gdje ih kupiti. Ivana je dakako riznica znanja i na tu temu.
Svatko od nas u vrlo kratkom vremenu stvorio je tako neki svoj idealni dom u zadanim gabaritima, ali i naučio kako se precizno mjeri prostor i koliko je bitno recimo u samom početku procesa definirati gdje idu utičnice i rasvjetna tijela te koji su neki standardi kojih biste se trebali držati.
Na pitanje kako to da se odlučila na ovakav tip radionice, Ivana objašnjava kako je ovim konceptom zapravo željela približiti ljudima proces projektiranja, ali i pomoći im da kad sami projektiraju svoj životni prostor da rade to pravilno, kako bi izbjegli početničke greške. Dodaje kako je iz desetogodišnjeg iskustva rada s investitorima primijetila da joj se u procesu projektiranja često postavljaju ista ili slična pitanja. Osim toga, skrenula je pažnju kako investitori uglavnom znaju što žele, ali da im je nerijetko teško artikulirati želje i potrebe pa joj je sve to poslužilo kao povod i podloga za kreiranje ovakvog tipa radionice. Željela je ovim putem, dodaje, približiti i svoj posao, ali i sam proces stvaranja idejnog projekta te ponuditi alate za lakše dolaženje do cilja.
Za kraj mogu samo reći da sam na radionici zbilja uživala i kući otišla s detaljno razrađenim planom za neki novi budući dom, za koji se potajno nadam – a vjerujem i druge polaznice – da neće ostati ovako samo na papiru. Ako vas je sve ovo zaintrigiralo i želite se pridružiti nekoj od narednih radionica “Osnove dizajna interijera Ivane Niskote”, na Instagramu profilu Dekorum, Ivane Niskote ili na službenoj stranici Dekoruma možete doznati nove termine održavanja i otkriti ostale informacije. Cijena radionice je 400 kuna, a iduća je na rasporedu u subotu 10. prosinca.
* Ako vas zanimaju teme slične ovoj predbilježite se na MagMe newsletter! Svoju email adresu možete upisati u predviđeno mjesto niže na stranici.
Fotografije: Sanja Jagatić, Ivana Niskota