MagMe MagMe 28.05.2025.

Ova hvalevrijedna inicijativa pruža podršku samohranim roditeljima

S ciljem pružanja sveobuhvatne podrške jednoroditeljskim obiteljima, Studenac je lansirao platformu Narančasta ribica – besplatne sportske i umjetničke aktivnosti, instrukcije, psihološka pomoć i ljetovanje samo su neke od aktivnosti u 2025.

Nedostatak vremena, financijska nestabilnost i povećana razina stresa svakodnevica su za brojne roditelje koji samostalno brinu o djeci. Pritom više od trećine roditelja u jednoroditeljskim obiteljima procjenjuje svoju financijsku situaciju lošom, a gotovo polovica njih ne može djeci priuštiti dodatne instrukcije ili tečajeve. Navedeno je samo dio pokazatelja najnovijeg istraživanja o izazovima jednoroditeljskih obitelji u Hrvatskoj i razlikama u odnosu na obitelji s oba roditelja. Istraživanje su proveli agencija Improve i Udruga LET, a rezultati su predstavljeni 28. svibnja u Zagrebu u sklopu lansiranja novog izdanja projekta „Narančasta ribica“, platforme za podršku jednoroditeljskim obiteljima koju je pokrenuo Studenac, najveći trgovački lanac u Hrvatskoj.

U Hrvatskoj živi 218.198 jednoroditeljskih obitelji

Prema popisu stanovništva iz 2021., Hrvatska broji 218.198 jednoroditeljskih obitelji, među kojima više od 80 posto čine majke s djecom. Cilj najnovijeg istraživanja, koje je ovom prilikom predstavila Gordana Vujević Hećimović iz agencije Improve, bio je doznati više o izazovima s kojima se ove obitelji suočavaju te u kojoj mjeri, u području odgoja i obrazovanja, mentalnog zdravlja djece, financijske stabilnosti i roditeljskog stresa.

Elizabeta Gojan, Klara Zečević Božić, Tatjana Spajić, Sonja Lončar, Iva Jovović

Rezultati su pokazali kako svaki drugi roditelj iz jednoroditeljskih obitelji ne može djeci priuštiti ono što smatra potrebnim, u odnosu na 19 posto roditelja iz obitelji koje čine oba roditelja. Pritom čak 44 posto roditelja iz jednoroditeljskih obitelji djeci ne može priuštiti dodatne instrukcije, u usporedbi s 9 posto obitelji s dva roditelja. Također, 31 posto djece školske dobi iz jednoroditeljskih obitelji nije uključeno u dodatne sportske ili umjetničke aktivnosti, od kojih gotovo svaki drugi roditelj kao razlog za neuključivanje navodi financijska ograničenja.

“Financijske poteškoće jedan su od najvećih izazova za ove obitelji. Naime, 62 posto njih ima prihode manje od 1.500 eura na mjesec. Sukladno tome, gotovo 40 posto svoju financijsku situaciju ocjenjuje vrlo lošom ili prilično lošom i nestabilnom, u odnosu na 8 posto onih iz dvoroditeljskih obitelji”, istaknula je Vujević Hećimović te dodala kako su financijski problemi istovremeno i najveći izvor stresa za više od 60 posto roditelja koji samostalno brinu o djeci.

Izvor stresa su i izazovi u svakodnevnom usklađivanju obveza te nedostatak vremena za vlastite interese. “Više od 70 posto roditelja iz jednoroditeljskih obitelji prepoznaje ove izazove u svakodnevici, dok se s njima suočava oko polovice predstavnika obitelji u kojima se odgovornosti dijele na oba roditelja. Izuzetno je zabrinjavajuć i podatak kako se nesretnima smatra gotovo 60 posto samohranih roditelja, u odnosu na otprilike 30 posto roditelja iz dvoroditeljskih obitelji”, zaključila je.

Tjeskobu ili stres kod djece prepoznaje 15 posto roditelja

Mentalno zdravlje djece u jednoroditeljskim obiteljima također je razlog za zabrinutost. Tako gotovo 60 posto roditelja u ovoj skupini nije bilo spremno ocijeniti emocionalno stanje svog djeteta vrlo stabilnim. Nadalje, njih 15 posto kod djece prepoznaje znakove tjeskobe, stresa ili ozbiljnijih emocionalnih poteškoća. Usporedbe radi, emocionalno stanje svog djeteta vrlo stabilnim ocjenjuje 57 posto roditelja iz dvoroditeljskih obitelji, dok njih 5 posto tvrdi kako prepoznaje spomenute poteškoće u mentalnom zdravlju svoje djece.

Nakon predstavljanja rezultata istraživanja održana je rasprava pod nazivom „Kad sustav (ne) sluša: što kažu roditelji, a što struka?“, u kojoj su panelisti kroz iskren i emotivan razgovor potkrijepili iznesene podatke vlastitim iskustvima i stručnim analizama.

U panel raspravi je sudjelovala Iva Jovović, predsjednica Udruge LET, koja je istaknula brojne izazove oko kojih Udruga savjetuje svoje članove. „Iznimno je veliki problem ako su roditelji razvedeni i izostaje naplata alimentacije od roditelja koji je obveznik uzdržavanja. Ovakvi dugovi dosežu 40.000 eura“, istaknula je.

Važan segment u roditeljstvu svakako je i dosljednost rutini. „Rutina nije tu da bude strogi raspored, već da stvori emocionalno sidro za dijete, dajući mu siguran prostor i osjećaj stabilnosti. To je istovremeno i luka za roditelja, jer osigurava vrijeme za obaveze, dok istovremeno omogućuje kvalitetno provođenje vremena s djetetom“, naglasila je Klara Zečević-Božić, magistra psihologije koja pruža besplatno savjetovanje samohranim roditeljima i djeci iz projekta Narančasta ribica.

Raspravi su vlastitim iskustvima pridonijele i samohrane majke. Tako je televizijska novinarka Elizabeta Gojan naglasila važnost podrške bližnjih kao ključne, a iskoristila priliku i pozvati na doprinos inicijativama.

„Ja sam svoje bodove iz Studenca prenamijenila za ovu inicijativu, stoga pozivam i vas koji koristite aplikaciju Moj Studenac da učinite isto“, izjavila je. Dodatno, Sonja Lončar, poslovna analitičarka te samohrana majka, istaknula je važnost upravljanja vlastitim vremenom. „Bitno je da se mi, roditelji, okrenemo sebi, da brinemo o sebi. Jer, budimo iskreni, samo se tako, kad smo zadovoljni i ispunjeni, možemo nositi s brojnim izazovima roditeljstva“, zaključila je.

Gordana Vujević Hećimović

Upravo zbog spoznaja stečenih tijekom istraživanja i radi osvještavanja o brojnim izazovima s kojima se suočavaju roditelji i stručnjaci, Studenac je pokrenuo sveobuhvatnu platformu Narančasta ribica. Aktivnosti su započele još prošle godine, kada su deseci djece iz jednoroditeljskih obitelji, zahvaljujući projektu, ljetovali u kampu u Velom Lošinju. Ove godine projekt je proširen kako bi se tijekom cijele godine sustavno odgovaralo na izazove s kojima se te obitelji suočavaju. Već sada, u sklopu platforme, samohrani roditelji imaju priliku besplatno uključiti djecu u razne sportske i umjetničke aktivnosti, pronaći savjete za lakše suočavanje s roditeljskim izazovima te ideje za kvalitetno zajedničko vrijeme. Sadržaj se neprestano nadopunjuje, a od rujna se uvode i besplatne instrukcije za školarce.

Dio ovogodišnjih aktivnosti ponovno uključuje ljetovanje za djecu, „Back to school“ pakete s potrepštinama za školu te božićne poklone za djecu iz jednoroditeljskih obitelji. Kroz platformu su dostupni i besplatni oblici psihološke podrške za djecu i roditelje, što je posebno važno s obzirom na to da je 67 posto roditelja u istraživanju istaknulo kako bi rado koristili stručnu pomoć kada bi bila besplatna. Inicijativu Studenca od samih začetaka prepoznale su brojne kompanije, sportski i umjetnički centri, udruge i pojedinci koji su doprinijeli bogatom sadržaju te će nastaviti sudjelovati u njezinom razvoju.

* Ako vas zanimaju teme slične ovoj predbilježite se na MagMe newsletter! Svoju email adresu možete upisati u predviđeno mjesto niže na stranici.

Fotografije: PR