@lojsanwallin

Matea Vitik 11.07.2025.

KOLUMNA | Ljeto je idealno razdoblje za motorički razvoj bebe

Autorica kolumne je Matea Vitik, magistra edukacijske rehabilitacije i vlasnica Kiddo centra, kroz čije programe se usmjerava na sagledavanje tijela u cjelini i međupovezanost različitih razvojnih područja uz naglasak na individualnosti i važnosti prepoznavanja svih osnovnih kretnji kako bi beba bila podržana na svom razvojnom putu, a roditelji samopouzdani u svojoj ulozi. Sve njezine kolumne možete pročitati na ovom linku

Ljetni mjeseci pružaju savršenu priliku za napredak motoričkog razvoja beba. Toplo vrijeme znači manje slojeva odjeće i više prilika za slobodno kretanje, bosonogo istraživanje te svakodnevni boravak na otvorenom. Sve ove ljetne okolnosti potiču razvoj krupne i fine motorike te senzorički razvoj dojenčadi na načine koji zimi nisu uvijek dostupni.

@lojsanwallin

Manje odjeće – više slobode kretanja

Tijekom ljeta bebe ne moraju biti u višestrukim slojevima odjeće i vrećama za spavanje. Lagana odjeća (ili samo pelena) omogućuje bebi maksimalnu slobodu pokreta. Ona može slobodnije micati rukama i nogama, okretati se, puzati i hodati bez ograničenja. Stručnjaci ističu da pretijesna ili predebela odjeća može ometati bebino kretanje te usporiti usvajanje važnih motoričkih vještina poput okretanja, puzanja ili prvih koraka .

Često ćete primijetiti da bebe s užitkom mašu ručicama i nožicama kada ih razodjenete. To je ujedno dobra vježba koordinacije – beba otkriva svoje ruke i noge te uči kako ih pomicati u prostoru.

@lojsanwallin

Bosonogo istraživanje

Bebe koje smiju istraživati bosih stopala dobivaju bogatu senzornu stimulaciju – različite teksture poput trave ili oblutaka pružaju mnoštvo informacija njihovim osjetilima.

Ljeto je idealno doba da pustite bebu da bude bosa, bilo u kući ili vani na sigurnoj podlozi. Hodanje i puzanje bosih nogu ima čitav niz razvojnih prednosti. Pedijatri čak preporučuju da se dojenčadi do oko devetog mjeseca starosti ne pokrivaju stopala, jer su bebina stopala osjetljivija od šaka – slobodna stopala pružaju bogatije senzorne informacije i pomažu bebi da bolje upozna prostor oko sebe . Kada jednom pokuša stajati i činiti prve korake, bose noge idealne su za jačanje mišića stopala i nogu te za razvoj ravnoteže i pravilnog držanja tijela. Stručnjaci navode da su prvi koraci s bosim stopalima usklađeniji, stopala su snažnija i stabilnija, a dijete ima bolji osjećaj za prostor te više samopouzdanja.

Dupe

Bosonogo kretanje po različitim podlogama pruža bogatu taktilnu i proprioceptivnu stimulaciju. Propriocepcija (osjet za položaj vlastitog tijela) posebno se razvija kad beba stopalima osjeti razne teksture tla. Hodanje ili puzanje po travi, pijesku ili neravnoj podlozi pomaže djetetu da razvije svijest o položaju svog tijela u prostoru i ravnotežu. Na tabanima se nalazi na tisuće živčanih završetaka, pa svaki dodir različite podloge – meke trave, toplog pijeska, glatke zemlje – šalje mozgu informacije i gradi nove neuronske veze. Tako se istovremeno razvijaju stopala i mozak – dijete “uči svojim stopalima” i stvara temelje za kasnije vještine poput hodanja, trčanja i penjanja.

Boravak na otvorenom i razvoj osjetila

Boravak na otvorenom pruža bebi nova iskustva i poticaje – primjerice, puzanje po travi razlikuje se od puzanja po glatkoj površini.
Toplo vrijeme omogućuje da svakodnevno provedete vrijeme vani s bebom. Bilo da se radi o zajedničkoj igri u dvorištu, sjedenju u parku ili kratkoj šetnji kolicima, boravak na otvorenom izuzetno je koristan za bebino cjelokupno funkcioniranje. Priroda (pa čak i gradsko okruženje ljeti) bogata je raznim senzornim poticajima. Bebina osjetila vida, sluha, dodira i njuha bit će stimulirana kontrastima boja i svjetla (zelenilo drveća i plavo nebo), povjetarcem na koži, mirisima trave, cvijeća ili mora te raznovrsnim zvukovima kao što su šum lišća, pjev ptica, žamor ljudi… Ovakvi novi prizori i zvukovi bude bebinu pažnju i znatiželju – mnogi roditelji primjećuju da beba postaje vidno alertnija i uzbuđenija kad je vani na svježem zraku.

@lojsanwallin

Boravak vani također potiče razvoj mozga kroz igru i kretanje. Dok je na dekici na travi, beba ima više prostora za okretanje, valjanje i posezanje za igračkama ili vama. Neravna podloga trave ili zemlje pruža joj blagu dodatnu vježbu – mora se malo više potruditi oko ravnoteže nego na ravnom podu, čime jača mišiće.

Osim motoričke koristi, sunčeva svjetlost je važan faktor koji ljeto čini blagotvornim. Umjerena izloženost suncu pomaže tijelu u stvaranju vitamina D, ključnog za zdrave kosti i imunitet. Naravno, bebe mlađe od šest mjeseci ne smiju biti direktno na suncu, ali kratko jutarnje ili kasnoposlijepodnevne sunce (uz zaštitu šeširićem i boravak u hladu) može pridonijeti sintezi vitamina D. Također, boravak na danjem svjetlu pomaže uspostavi zdravog ritma spavanja – istraživanja su pokazala da bebe koje provode vrijeme vani tijekom dana noću bolje spavaju. Dakle, izlet u park poslijepodne može značiti i kvalitetniji san, što opet indirektno pogoduje motoričkom razvoju (odmorni mišići rastu i jačaju).

@vikyrader

Konačno, ne zanemarimo ni emocionalni aspekt: igra u prirodi donosi bebi veselje, a kontakt s prirodom, poput gledanja lišća na povjetarcu ili dodira gole kože s mekanom travom, djeluje smirujuće. Beba kroz takve trenutke stječe pozitivne emocije vezane uz kretanje i boravak vani. S vremenom će to izrasti u ljubav prema fizičkoj aktivnosti i prirodi, što će dugoročno povoljno djelovati na njezin razvoj.

Vodene igre i razvoj motorike

Igra u vodi može itekako doprinijeti motoričkom razvoju. Voda pruža drugačiji osjet otpora i pokreta nego čvrsta podloga, pa beba u vodi uči nove obrasce kretanja. Primjerice, dok pljuska rukama po površini vode ili maše nogama, ona jača mišiće ruku, ramena, trbuha i nogu. Čak i beba koja još ne hoda može u vodi vježbati koordinaciju – mnoge će bebe instinktivno pružiti ruku kad vide vodu kako curi ili će pokušati “uhvatiti” mlaz tijekom kupanja . Takve radnje (posezanje za vodom koja teče kroz prste, hvatanje gumene igračke koja pluta) razvijaju koordinaciju oko-ruka i fine pokrete šake.

Vodena okolina također stimulira bebin osjet ravnoteže i propriocepcije. Lagano njihanje vode oko tijela pruža drukčije senzacije zglobovima i mišićima. Kada dijete sjedi u vodi i kreće rukama, uči održavati stabilnost trupa unatoč pokretnoj okolini, čime trenira ravnotežu. Čak i lupkanje po vodi i prskanje potiče razvoj tzv. unutarnjeg osjeta položaja tijela – voda pruža otpor pokretima pa dijete bolje osjeća granice svojih pokreta i položaj udova . Stručnjaci napominju da je taj osjet vrlo važan za kasnije precizne pokrete i opću koordinaciju tijela.

@lojsanwallin

Za bebe koje već puze ili prohodavaju, igra u plitkoj vodi (npr. sjedenje u malom bazenčiću s par centimetara vode ili hodanje po plićaku uz vašu pomoć) pruža priliku za vježbanje novih vještina. Pokušat će se možda uspraviti držeći za rub bazena ili će puzati po mokroj podlozi – oboje su izvrsne vježbe snage i stabilnosti (i vrlo zabavne!). Pritom je važno da su takve aktivnosti uvijek pod strogim nadzorom odrasle osobe, jer i nekoliko centimetara vode predstavlja rizik. No uz odgovarajuće mjere opreza, vodene igre mogu postati omiljena ljetna zabava koja istovremeno razvija djetetove motoričke sposobnosti.

Savjeti za sigurnu ljetnu igru bebe

Kako biste maksimalno iskoristili ljeto za razvoj bebe, a pritom održali sigurnost i ugodu, razmotrite sljedeće preporuke:

  • Osigurajte sigurno okruženje i nadzor: Bilo da je beba bosa na travi ili se igra u vodi, uvijek provjerite da je prostor siguran. Uklonite oštre i sitne predmete iz dosega, provjerite temperaturu podloge (trava, pijesak ili voda ne smiju biti prevrući). Nikad ne ostavljajte bebu bez nadzora – osobito u blizini vode. Budite uz nju dok istražuje, spremni da reagirate ako zatreba pomoć ili zaštitu.
  • Zaštita od sunca i topline: Ljetne aktivnosti planirajte u doba manjeg sunca – ujutro ili kasnije popodne. Izbjegavajte izlaganje bebe izravnom suncu, osobito u podnevnim satima. Koristite laganu, prozračnu odjeću svijetlih boja i stavite bebi šeširić koji štiti glavu i vrat. Bebe mlađe od 6 mjeseci ne bi smjele koristiti kremu za sunčanje, već se oslanjajte na boravak u hladu; za starije od 6 mjeseci koristite mineralne kreme s visokim SPF za osjetljivu kožu po izloženim dijelovima. Pazite na znakove pregrijavanja – ako obrazi postanu rumeni, a koža vruća, premjestite se u hlad i ponudite tekućinu. Hidracija je ljeti ključna: nudite češće podoje ili bočicu, a starijoj bebi malo vode uz dohranu.
  • Pustite bebu da istražuje prirodu: Ljeto je vrijeme za malo nereda – ne bojte se dozvoliti bebi da dotakne travu, zemlju, vodu ili pijesak. Taj taktilni doživljaj izuzetno je važan za senzorni razvoj; beba kroz doticaj različitih materijala uči o svijetu. Mala količina “prljavštine” neće štetiti – dapače, postoje dokazi da izloženost raznim mikrobima iz prirode može ojačati imunitet djeteta. Naravno, nakon igre operite ručice i stopala, ali tijekom same igre nemojte stalno prekidati dijete zbog bojazni od nečistoće. Ako stavi ruku u zemlju ili travu, to je normalan dio istraživanja (samo pazite da ne unese u usta ništa opasno). Što je opuštenija atmosfera, beba će se slobodnije kretati i više naučiti.

Dupe

Ljeto uistinu može postati saveznik roditeljima u poticanju razvoja djeteta. Toplo vrijeme, duži dani i prirodno poticajno okruženje pružaju bebi priliku da vježba svoje motoričke vještine i istražuje svijet svim osjetilima. Uz vašu podršku, puno ljubavi i malo opreza, ljetna igra pretvorit će se u dragocjene trenutke u kojima beba raste, jača i stječe nova iskustva – sretna i znatiželjna. Sada je pravo vrijeme da zajedno zakoračite u ljeto i uživate u svakom novom pokretu i otkriću!

* Ako vas zanimaju teme slične ovoj predbilježite se na MagMe newsletter! Svoju email adresu možete upisati u predviđeno mjesto niže na stranici.

Fotografije: Dupe, Instagram