MagMe Classics: Ralph Lauren
Ralph Lauren jedan je onih pojedinaca koji je ostvario američki san. Naime, ovih se dana modni dizajner upisao u povijest time što mu je uručena nagrada “Presidental Medal of Freedom”. Radi se o najvećoj časti koju građaninu može dodijeliti vlada Sjedinjenih Američkih Država. Ralph Lauren prvi je modni dizajner kojemu je uručena ova medalja i time se pridružio popisu imena koji uključuju velikane poput Martina Luthera Kinga Jr.-a, Majke Tereze, Maye Angelou, pa tako i predsjednika Josepha Bidena koji je kreatoru uručio nagradu. Lauren se na dodjeli se pojavio u sivom sakou, bijeloj košulji i crnoj kravati, ne toliko tradicionalnom odjevnom odabiru za svečanosti takve klase. Uvijek vjeran svom pristupu u svemu u što se upustio, u posljednjih je 60 godina stvorio najveće modno carstvo današnjice.
Paradoks leži u tome što se ovaj, jedan od najcjenjenijih suvremenih modnih imena, ne voli nazivati dizajnerom i odmiče pogled na riječ “moda”. On voli plave traperice, bijelu majicu, kaubojske čizme i ljeta u Hamptonsu. Sve ono što ga inspirira i u čemu uživa u privatnom životu, prelije se na odjevne komade koje stvara. Ralph Lauren je dizajnera za kojeg znaju i oni koje moda ne zanima strastveno jer, jednostavno, njegov rad nije moguće zaobići u svijetu u kojem živimo. Kako uopće ispričati priču o čovjeku koji je, s potpunom jednostavnošću i klasikom, ostavio takav utjecaj na svjetsku modu?
Ralph Lauren rođen je 1939. godine u Bronxu u New Yorku. Kao mladić je radio kao prodavač u brendu Brooks Brothers, tad jednom od najpoznatijih brendova za muško odijevanje. Već se tad odijevao drugačije od drugih te mu je nerijetko bilo izazovno pronaći odjeću kakvu želi nositi. To je, u konačnici, dovelo do toga da je cijelu svoju garderobu dao izraditi kod lokalnog krojača, jer mu se sve ono što je bilo dostupno za kupnju nije sviđalo.
Osim prodavačkog iskustva, iza sebe nije imao niti jednu drugu vještinu, poput krojenja ili dizajniranja odjeće. No, ono što je uvijek posjedovao je jasna vizija o tome tko želi postati i što želi postići. Nije dugo trebalo da osim osobnih komada započne s osmišljavanjem vlastitog brenda koji je pokrenuo 1967. godine. No, taj se potez na samom početku nije pokazao jednostavnim. Kao uostalom, niti jedna modna uspješna priča koju znamo.
Kasnih 60-ih godina prošlog stoljeća započeo je s izradom kravata, jer su mu one tanke (koje su u to vrijeme bile u modi) naprosto – dosadile. Lauren je kao svoj prvi proizvod kreirao široke kravate. Brend je nazvao “Polo” kako bi dočarao eleganciju i sofisticiranost povezanu s elegantnim sportom.
Bila je to njegova vizija luksuza.
U početku su ga odbijali ili mu nudili uvrstiti njegove komade na police dućana tek ako bi pristao prilagoditi elemente svog dizajna i ako se komadi ne bi prodavali pod imenom Ralph Lauren. No, mladi je dizajner onda sve to samopouzdano odbijao i bio je siguran u sve ono što radi. I bio je u pravu. Uskoro je otvorio mali dućan s kravatama u kojem je prodavao svoj tada inovativan dizajn.
View this post on Instagram
No, Lauren nije stao na modnom dodatku. U to je vrijeme upoznao Ricky Ann Loew-Beer. Njihov se prvi susret dogodio još 1964. godine kad je Ricky radila kao recepcionarka u ordinaciji u koju je mladi Ralph odlazio. Pozvao ju je van na licu mjesta i šest mjeseci kasnije su se oženili. “Nije mi se svidjela djevojka sa svom šminkom i visokim potpeticama”, zapisao je Lauren u svojim memoarima iz 2007. godine. “Sviđala mi se djevojka u trapericama i bijeloj košulji zavrnutih rukava, u sakou svog dečka. To je djevojka koja me privlači. To je djevojka koju sam oženio – Ricky”. Osim što je postala njegova supruga, Ricky Lauren je utjelovila i njegovu muzu.
Tri godine nakon predstavljanja brenda širokih kravata, Ralph Lauren se okusio u kreiranju odjeće i 1970. godine predstavio je liniju ženske odjeće, skrojenu po muškom stilu odijevanja. Dvije godine kasnije, predstavljena je legendarna polo majica s izvezenim logom polo igrača, danas najprepoznatljivijeg detalja brenda. Nije dugo trebalo da se brend nastavlja razvijati u pogledu muške mode, baš u ono vrijeme kad se preppy estetika (stil koji su obožavali studenti američkih koledža) nametnula u svakodnevnom odijevanju. Košulje, chino hlače, pletene veste i sakoi, postali su simbol ležerne elegancije i prepoznatljivi Americana stil (takozvani američki stil). Sve ono što ovaj cijenjeni dizajner stvara je inspirirano američkom kulturom odijevanja i nije dugo trebalo da se nastavlja širiti i drugim kategorijama, uključujući odijela i odjeću po mjeri.
View this post on Instagram
Osim što je postepeno gradio svoj utjecaj u modnoj industriji, Ralph Lauren je pionir ideje lifestyle brenda, što znači da ne prodaje samo odjevne komade, već čitavu estetiku i način života. Brend je predstavio namještaj, mirise i dodatke za dom, ubrzo se pozicionirajući kao potpuno utjelovljenje luksuza. Ono što je 80-ih godina također potvrdilo značaj utjecaj brenda, bile su kampanje koje su sadržavale romantične, idilične slike i obiteljske scene, koje su dodatno učvrstile privlačnost marke.
Devedesetih je godina brend već izrastao u globalno moćnu kompaniju, otvarajući dućane u gradovima poput New Yorka, Londona i Pariza. U to se vrijeme javila i potreba za diverzifikacijom ponude kako bi bolje kotirao na različitim tržištima – “Polo Sport”, “Ralph Lauren Purple Label” i “Lauren Ralph Lauren”. Tijekom tog je desetljeća brend postao jedan od prvih luksuznih brendova čiji su se komadi mogli kupiti online, takozvani e-commerce na kojem današnja moda živi.
No, ono što jaka ekspanzija sa sobom donosi su i izazovi s kojima se brend uskoro susreo. Naime, nakon što se nastavio širiti u kategorijama poput odjeće za djecu, marka se suočila s izazovima u uspostavljanju ravnoteže između željenog identiteta i široko rasprostranjene dostupnosti. Brend je otpočeo na ideji ekskluzivnosti i luksuza, no sveprisutnost i laka dostupnost komada takav su cilj umanjivali. Brend je stoga, sljedeće godine posvetio restrukturiranju i ukidanju brojnih podlinija.
U svemu tome, Ralph Lauren uspio je ostati simbol američkog luksuza, ali i ostali vjeran korijenima i povezan s američkim sportom koji mu je bio prva inspiracija. Već godinama, Ralph Lauren kreira uniforme za američke olimpijske timove kao i za brojna druga sportska značajna događanja poput teniskog Grand Slam turnira US Open. Ukratko, njegov je značaj za američku kulturu odijevanja i stila neupitan.
Sve je to, ovog 85-godišnjeg dizajnera dovelo do najvećeg priznanja karijere. Nema postavljenih kriterija za dobivanje Predsjedničke medalje slobode. Sve se u potpunosti svodi na senzibilitet, a ponekad i politiku predsjednika koji dodjeljuje nagradu. I dok se na brojnim forumima i društvenim mrežama nižu salve pohvala, brojni su i oni komentari koji tematiziraju da jednom modnom radniku nije mjesto u ovakvom priznanju. Radi se, naime, o medalji koja se dodjeljuje pojedincima koji su utjecali na američku kulturu i uspjeh u globalnom kontekstu, a u takvom kontekstu Ralph Lauren zasigurno zaslužuje svoje mjesto.
Njegov doseg u kulturi jednog vremena je toliko velik da je nevidljiv.
Kad kupujete komad s njegovim potpisom, ne priuštite si tek artikl koji će stajati u ormaru, već ulazite u jedan američki san. Kad odijevate odjeću s potpisom ovog dizajnera, želite biti dijelom tog lifestylea koji on njeguje i upravo je to ono za čime teže svi novi i suvremeni modni brendovi. No, malo je vjerojatno da će bilo koji drugi brend ostvariti tako zapamćeni uspjeh koji će se osjećati još brojnim generacijama.
Ralph Lauren je čovjek koji je sve što danas ima, stvorio sam. Doduše, uz njega je uvijek stajala i danas stoji, supruga Ricky, njegova prva i jedina muza. Na svakom se kraju nove modne revije i dalje dolazi pokloniti, uvijek odjeven u naizgled jednostavne komade koji na njemu uvijek izgledaju toliko posebno. Kako je i sam kazao u jednom od mnogobrojnih intervjua: “Kao dječak, jednostavno sam se znao odijevati. Ne znam zašto, no znao sam što mi odgovara”. Sve ga je to kasnije dovelo do osnivanja najvećeg modnog carstva na svijetu, onog samostalnog, dalekog od modnih grupacija i ustaljenih normi.
U puno će toga Ralph Lauren biti prvi: u stvaranju modnog brenda koji poznaju i oni koji se nimalo ne interesiraju za modu, u pokretanju prve suvremene lifestyle marke i uručenju najznačajnije nagrade Sjedinjenih Američkih Država. U mnogočemu će Ralph Lauren biti prvi, a mi možemo biti sretni što živimo u vremenu njegova stvaralaštva.
* Ako vas zanimaju teme slične ovoj predbilježite se na MagMe newsletter! Svoju email adresu možete upisati u predviđeno mjesto niže na stranici.
Fotografije: Ralph Lauren, Instagram (@ralphlauren)